Zajímavosti

Holubník - AndrosKrajinu ostrova Andros velmi ozvláštňují neobvyklé věžovité holubníky, které zde začali stavět Benátčané. Často bývají velmi krásně řemeslně zpracované.

K ostrovu Andros se poutá zajímavá pověst o ženě, která zradila svoje lidi a otevřela tureckým oblehatelům bránu benátské pevnosti Palaiókastro (postavenou na počátku 13. století). Když si pak následně uvědomila, kolik krveprolití způsobila, vrhla se z útesu do moře. Skála, z níž skočila, je známá jako Tis Griás to Pídima – Skok staré paní.

Asi 5 km od přístavu Gavrion na ostrově Andros stojí věž Agiós Pétros, která patří k nejzachovalejším památkám z helénistického období na ostrově Andros a vůbec v celém Řecku. Věž je vysoká 20 m. Ještě dnes jsou patrné výčnělky pro nohy, po kterých se dalo dosáhnout horních poschodí věže.

Dosud není úplně jasné, proč byla věž Agiós Pétros postavena. Snad sloužila jako pozorovatelna, odkud bylo kontrolováno pobřeží a ostrov Andros tak byl střežen proti pirátům.

Městečko Batsi - AndrosVelmi půvabným a důležitým městečkem řeckého ostrova Andros je vedle hlavního města Chora Batsi. Místní krásná písečná pláž a romantický vzhled městečka Batsi s malebným přístavem, změtí úzkých uliček a úžasnými vyhlídkami, přímo vybízí ke strávení ideální dovolené. Nenaleznete zde žádné velké hotely, pouze malé vilky a penziony a řadu taveren, kaváren a obchodů. V okolí jsou další malebné menší pláže vhodné i pro nudisty (např. pláž Delavogiás). 9 km od Batsi je Paleopolis.

Okolí Batsi na řeckém ostrově Andros nabízí řadu zajímavých cílů, které jsou snadno dostupné i pěšky. Např. jižně od Batsi (asi 9 km) je původní správní centrum ostrova Paleopolis. Bylo osídleno již za starověku a to přibližně až do roku 1000 n.l. Město sice zničilo zemětřesení ve 4. století, ale řada památek se zachovala pod mořskou hladinou. I v současnosti můžete vidět zbytky Akropole a přístavního mola. Řada artefaktů a nádherná socha Hermése z Androsu je v Archeologickém muzeu v Choře.Město Paleopolis - Andros

12 km od Paleopole na ostrově Andros se nacházejí zbytky „geometrického města“ Zagora, o kterém se dozvíte mnoho informací v Archeologickém muzeu v hlavním městě Chora.

Na řeckém ostrově Andros je řada úchvatných klášterů. Mezi nimi vyniká klášter Moní Panachrantou, který leží ve výšce 230 m n.m. v horách. Davy poutníků sem proudí ve svátek světce sv. Pantaleona. V klášteře je údajně ukryta světcova lebka, která má léčivou moc.
Klášter Moní Panachrantou - Andros

Klášter Moni Panachrantou na řeckém ostrově Andros byl založen již v roce 961 Nikifórosem Fokásem, který se později stal byzantským císařem. Klášter je stále činný, obhospodařují jej 3 mniši.

 

TOPlist